אנרגיה וסביבה

מידע בנושא באדיבות חברת החשמל

| הפלואורסנט |

חיסכון וייעול בסביבת העבודה

יוני 20 2012

אל"ף בי"ת תאורה

מה ההבדל בין נורת ליבון, נורת הלוגן ונורה פלואורסצנטית? ומהי יעילות אורית של נורה? כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לעשות סדר בתאורה הביתית שלכם

 

הנה כמה מושגי יסוד בתאורה שיסייעו לכם להבין כיצד לייעל את צריכת החשמל שלכם:


הספק (ואט): קובע את צריכת החשמל של הנורה.
תפוקת האור (לומן): מציינת את כמות האור הנפלטת מהנורה. נורות בעלות הספק דומה יכולות להפיק כמות שונה של אור. לדוגמה, נורה פלואורסצנטית בהספק של כ-40 ואט יכולה להפיק אור עד פי חמישה יותר מנורת ליבון בהספק זהה.
יעילות אורית (לומן/ואט): היחס בין תפוקת האור להספק הנורה. ככל שהנצילות גבוהה יותר, כך הנורה יעילה וחסכונית יותר. מבחינה אנרגטית, זהו המאפיין החשוב ביותר של הנורה, המשפיע על צריכת החשמל שלה.
משך חיים נקוב (שעות): הערכה של משך הזמן הממוצע שהנורה דולקת עד לשריפתה.
מדד מסירת צבע (CRI): מציין את השפעת האור של הנורה על מראה הצבעים של החפץ. מדד CRI של 75 עד 100 מציין מסירת צבע מצוין, מדד של 60 עד 75 נחשב כטוב, ו-50 עד 60 נחשב כסביר.
תווית אנרגיה: על גבי האריזה של הנורה מופיעה תווית אנרגיה המציינת את הדירוג האנרגטי שלה. טווח הדירוג מצוין באותיות A עד G, כאשר האות A מציינת את היעילות האנרגטית הגבוהה ביותר, והאות G את הנמוכה ביותר.

 

נורת ליבון
נורת הליבון מכילה סליל מתכתי מטונגסטן, בתוך גוף זכוכית המכיל גז אינרטי. היא מתאפיינת בנצילות אורית נמוכה של 8–20 לומן/ואט, ולכן היא בזבזנית מאוד. מכיוון שהיא מתחממת במהירות, נוצר בסביבתה עומס חום לחללים ממוזגים, הגורם לעלייה בצריכת החשמל למיזוג אוויר. משך החיים שלה קצר יחסית – כ-1,000 שעות בלבד.
היתרונות העיקריים שלה הם המחיר הזול ומדד מסירת צבע גבוה (75-97 = CRI). הנצילות האורית של נורת ליבון עולה עם עליית ההספק של הנורה. לכן, לדוגמה, עדיף ויעיל יותר להשתמש בנורה אחת של 100 ואט במקום שתיים של 60 ואט.
נורת הלוגן נורת הלוגן פועלת על עיקרון דומה לנורת ליבון, ומכילה, נוסף על הגז האינרטי, כמות זעירה של יוד או הלוגן אחר שמגביר את עוצמת התאורה שלה. נורת הלוגן מתאפיינת בנצילות אורית גבוהה בכ-20% מנורת ליבון, במשך חיים ארוך יותר (כ-2,000 שעות), בתפוקת אור וצבע יציבים יותר ובמדד מסירת צבע גבוה יותר (95-100 = CRI). נורת ההלוגן נחשבת גם היא כבזבזנית בחשמל, ולכן מומלץ להתקין עמעם (דימר) המאפשר לווסת את עוצמת האור, ובכך לייעל את צריכת החשמל שלה.
קיימות גם נורות הלוגן קומפקטיות זעירות, למתחים נמוכים של 6, 12 ו-24 וולט, המשמשות לתאורה מרוכזת ודקורטיווית. לנורות אלה נדרש שנאי מוריד מתח, אשר מתחמם וגורם להפסדי אנרגיה. לכן הנצילות שלהן נמוכה יותר.

 

נורה פלואורסצנטית קומפקטית (נפ"ק)
בכל העולם עוברים היום לנורות חסכוניות בעלות יעילות אנרגטית גבוהה ופליטת חום נמוכה. נורה פלואורסצנטית קומפקטית (נפ"ק) חוסכת עד 80% מהוצאות החשמל לתאורה. היא קיימת גם בדגמים בעלי בסיס הניתן להברגה וזהה לבסיס של נורת ליבון, ולכן היא מתאימה לכל בית נורה.
נפ"ק מוצעת בשלל דגמים, שחלקם מעוצבים בדומה לנורת הליבון (אגס, נר וכדומה) ובגוון אור חם או קר. נפ"ק מספקת יותר אור בפחות הספק. לדוגמה, נפ"ק בהספק 11 ואט שווה בערך לעוצמת התאורה לנורת ליבון בהספק 60 ואט, ונפ"ק בהספק 20 ואט יכולה להחליף נורת ליבון בהספק של 100 ואט. מחירה של נפ"ק יקר יותר משל נורת ליבון מקבילה, אך אורך חייה גדול פי שישה עד 15, מה שמביא לחיסכון משמעותי בחשמל. נורות פלואורסצנטיות קומפקטיות מצטיינות בנצילות אורית משתנה של 34–87 לומן/ואט ובמדד מסירת הצבע שלהן, שהוא  75-85= CRI.
בדרך כלל יצרני הנפ"ק מעניקים אחריות של חצי שנה עד שנה על הנורה, לכן מומלץ לשמור על חשבונית הקנייה. באתר חברת החשמל מצוי מחשבון חיסכון, שבעזרתו תוכלו לחשב את החיסכון הצפוי במעבר מנורת ליבון לנפ"ק.

 

נורה פלואורסצנטית
הנורה הפלואורסצנטית ה"מקורית" בנויה משפופרת זכוכית מוארכת, המכילה כספית בלחץ נמוך מאוד. קרינה על-סגולית שנוצרת בשפופרת הופכת לאור נראה על ידי הציפוי הפלואורסצנטי של הדופן הפנימית של השפופרת. נורות אלה היו נפוצות מאוד בעבר, ועם הזמן הוחלפו בנורות דומות, אך אמינות וחסכוניות יותר. הנורות הפלואורסצנטיות מצטיינות במשך חיים ארוך של כ-15,000 שעות ובנצילות אורית משתנה של 40–90 לומן/ואט. אפשר להשיגן בגוונים של לבן קר, לבן חם ואור יום. ההספק הנפוץ בדירות מגורים הוא 18 ו-36 ואט. בנורות פלואורסצנטיות קיימת פליטת חום נמוכה מאוד, ולכן הן תורמות גם לחיסכון בהוצאות החשמל לקירור החדר.

חשוב לדעת: משך החיים של נורה פלואורסצנטית יורד ככל שעולה מספר ההדלקות. כדי להאריך את אורך החיים של נורות פלואורסצנטיות, חשוב להשתמש באביזרי עזר איכותיים.

 

נורה פלואורסצנטית מתקדמת T5
T5 היא נורה פלואורסצנטית חסכונית. היא פופולרית מאוד במשרדים, אך מתאימה גם לחלק מחללי הבית, כמו למשל המטבח או המרפסת. נורות T5 מחליפות את הנורות הפלואורסצנטיות הישנות, והן שונות בעיצובן (דקות וקצרות יותר, לכן הן לא מתאימות להתקנה בגופי תאורה של נורות פלואורסצנטיות מהדגם הישן), אמינות יותר ומאריכות חיים.
נורות T5 מצטיינות במשך חיים ארוך של כ-20,000 שעות, ובנצילות אורית משתנה של 75–104 לומן/ואט.

 

נורות לד (LED)
המהפכה החדשה בטכנולוגיית התאורה החלה עם פיתוחו של מקור אור המכונה LED – Light Emitting Diode. מאז החל פיתוחן בשנות ה-60 של המאה הקודמת, השתמשו בהן לתאורת סימון והכוונה. כיום, בעקבות השיפורים שחלו בהן, אפשר למצוא אותן במגוון רחב של הספקים חשמליים וצבעי אור. כמו כן, בתוך כמה שנים צפוי פיתוחה לאפשר שימוש נרחב במתקני תאורה כתחליף למקורות האור המסורתיים.

הודות למאפיינים הייחודיים של הנורה – תחום צבעים נרחב, פליטת חום נמוכה יחסית, אורך חיים גדול וממדים קטנים – צפויה תאורת ה-LED להפוך לאטרקטיווית מאוד. היא משתלבת במתקנים דקורטיוויים וביישומים ארכיטקטוניים, ומשמשת גם לצורכי סימון, הכוונה וכדומה. עם זאת, האטרקטיוויות הרבה קצת יורדת כשמגיעים למחיר, שהוא גבוה משמעותית מאמצעי התאורה האחרים.