אנרגיה וסביבה

מידע בנושא באדיבות חברת החשמל

| הפלואורסנט |

חיסכון וייעול בסביבת העבודה

ספטמבר 01 2016

אלף-בית תאורה

מה ההבדל בין סוגי הנורות? ומהי יעילות אורית של נורה? דברים שאתם צריכים לדעת כדי לעשות סדר בתאורה הביתית שלכם

 

הנה כמה מושגי יסוד בתאורה שיסייעו לכם להבין כיצד לייעל את צריכת החשמל שלכם:

הספק (ואט): קובע את צריכת החשמל של הנורה. מכפלת ההספק בזמן (דהיינו משך הזמן שמכשיר בעל הספק מסוים מופעל) מבטאת את כמות האנרגיה החשמלית הנצרכת.
תפוקת האור (לומן): מציינת את כמות האור (שטף האור) הנפלטת מהנורה. נורות בעלות הספק דומה יכולות להפיק כמות שונה של אור. לדוגמה, נורה פלואורסצנטית בהספק של כ-40 ואט יכולה להפיק אור עד פי חמישה יותר מנורת ליבון בהספק זהה. חשוב לציין ששטף האור של נורה לא אחיד לאורך החיים שלה, והוא הולך ופוחת בשיעורים שונים בנורות השונות.
יעילות אורית (לומן/ואט): היחס בין תפוקת האור להספק המושקע בייצור האור. ככל שהיעילות גבוהה יותר, כך הנורה יעילה וחסכונית יותר. מבחינה אנרגטית, זהו המאפיין החשוב ביותר של הנורה, המשפיע על צריכת החשמל שלה.
משך חיים נקוב (שעות): הערכה של משך הזמן הממוצע שהנורה דולקת עד לשריפתה.
מקדם מסירת צבע (CRI): מוגדר בערך מספרי בין 0–100 ומתאר את יכולתה של הנורה לשחזר באופן מדויק את צבעם הממשי של אובייקטים שונים שהיא מאירה. ככל שמקדם מסירת הצבע גבוה יותר (שואף ל- 100), איכות מסירת הצבע של הנורה גבוהה יותר.
תווית אנרגיה: על גבי האריזה של הנורה מופיעה תווית אנרגיה המציינת את הדירוג האנרגטי שלה. טווח הדירוג מצוין באותיות A עד G, כאשר האות A מציינת את היעילות האנרגטית הגבוהה ביותר, והאות G את הנמוכה ביותר.

 

נורת ליבון

מקור האור החשמלי ה"מסורתי" וישן ביותר, שעדיין נפוץ בבתי מגורים. בנויה מתיל להט עשוי מטונגסטן המוקף בזכוכית בצורות שונות. בעת העברת זרם חשמלי דרך התיל הוא מתחמם לטמפרטורה גבוהה ופולט אור (אגב, גם לא מעט חום). היעילות האורית של נורת ליבון נמוכה מאוד, שכן רק כ-5% מהאנרגיה המושקעת בה הופכים לאור נראה לעין, וכל השאר הופכים לחום (יעילות אורית בתחום 6–15 לומן לוואט). משך החיים של נורת הליבון קצר יחסית, כ-1,000 שעות .היתרונות העיקריים שלה הם המחיר הזול ומקדם מסירת צבע גבוה מאוד (95 – 100).

 

נורת טונגסטן-הלוגן

נורה זו היא גרסה משופרת של נורת הליבון. גם בה מותקן תיל לוהט עשוי טונגסטן, אולם אופף אותו גם גז הלוגן, אשר מאפשר להשיג יתרונות רבים היא מתאפיינת ביעילות אורית גבוהה בכ-20% מנורת ליבון, במשך חיים ארוך יותר (כ-2,000 שעות), היא קומפקטית יותר ובכך יוצרת מקור אור נקודתי מצוין, המאפשר תאורת הדגשה טובה. כמו כן, היא מתאפיינת  במקדם מסירת צבע גבוה (95-100 = CRI). נורת ההלוגן נחשבת גם היא כבזבזנית בחשמל, ולכן מומלץ להתקין עבורה עמעם (דימר) המאפשר לווסת את עוצמת האור, ובכך לייעל את צריכת החשמל שלה. יתרה מכך, השילוב של תיל לוהט ומקור אור נקודתי יוצר סִנוור רב, דבר שמאלץ לעתים שימוש בתאורה בלתי-ישירה, הכרוכה בבזבוז רב של חשמל.
קיימות גם נורות הלוגן קומפקטיות זעירות, למתחים נמוכים של 6, 12 ו-24 וולט, המשמשות לתאורה מרוכזת ודקורטיבית. לנורות אלה נדרש שנאי מוריד מתח, אשר מתחמם וגורם להפסדי אנרגיה. לכן הנצילות שלהן נמוכה יותר.

נורה פלואורסצנטית

נורה פלואורסצנטית היא נורת פריקה בלחץ נמוך, הבנויה משילוב של שפופרת זכוכית בעלת מבנה צינור מוארך עם שתי אלקטרודות בקצוות. קרינה על-סגולית שנוצרת בשפופרת הופכת לאור על ידי הציפוי הפלואורסצנטי של הדופן הפנימית של השפופרת. נורות אלה היו נפוצות מאוד בעבר, ועם הזמן הוחלפו בנורות דומות, אך אמינות וחסכוניות יותר. הנורות הפלואורסצנטיות מצטיינות במשך חיים ארוך של כ-15,000 שעות ובנצילות אורית משתנה של 40–90 לומן/ואט. אפשר להשיגן בגוונים של לבן קר, לבן חם ואור יום. ההספק הנפוץ הוא 18 ו-36 ואט. בנורות פלואורסצנטיות קיימת פליטת חום נמוכה, ולכן הן תורמות גם לחיסכון בהוצאות החשמל לקירור החדר.
חשוב לדעת: משך החיים של נורה פלואורסצנטית יורד ככל שעולה מספר ההדלקות. כדי להאריך את אורך החיים של נורות פלואורסצנטיות, חשוב להשתמש באביזרי עזר איכותיים.

 

נורה פלואורסצנטית מתקדמת T5

התקדמות חשובה שחלה בטכנולוגיה של הנורה הפלואורסצנטית היא ייצור נורות T5 בקוטר 5/8 אינץ' (שהם כ-16 מ"מ). בהשוואה לנורות T12 ו- T8 מהסדרות הישנות (בקוטר 12/8 אינץ', ו- 8/12 אינץ), נורות T5 שיפרו את היעילות האנרגטית של מערכת התאורה (יעילות אורית בין 75– 104). הן מופעלות אך ורק בעזרת נטל אלקטרוני, המספק תנאי הצתה מבוקרים מאוד לשם שמירה על משך חיי הנורה וייצוב ערכי הזרם לפעולה בתנאים אידיאליים.
הן מצטיינות במשך חיים גדול יותר מנורות T8 (כ-20,000 שעות) ושומרות על שטף אור אחיד זמן רב יותר.
נורה זו פופולרית מאוד במשרדים, אך מתאימה גם לחלק מחללי הבית, כמו למשל המטבח או המרפסת. נורות T5 מחליפות את הנורות הפלואורסצנטיות הישנות, והן שונות בעיצובן (דקות וקצרות יותר, לכן הן לא מתאימות להתקנה בגופי תאורה של נורות פלואורסצנטיות מהדגם הישן).

 

נורה פלואורסצנטית קומפקטית (נפ"ק)

אחד היישומים של טכנולוגיית נורת הכספית בלחץ נמוך הוא הנורה הפלואורסצנטית הקומפקטית, המתאפיינת בשפופרת צרה במגוון צורות. נורה זו מהווה תחליף יעיל לנורת הליבון, היא יעילה עד פי שבעה מנורת הליבון, ועלויות רכישתה והפעלתה כשהן משוקללות יחד קטנות פי שלושה מנורת הליבון. נורה פלואורסצנטית קומפקטית (נפ"ק) חוסכת עד 80% מהוצאות החשמל לתאורה. לדוגמה, נפ"ק בהספק 11 ואט שווה בערך לעוצמת התאורה לנורת ליבון בהספק 60 ואט, ונפ"ק בהספק 20 ואט יכולה להחליף נורת ליבון בהספק של 100 ואט. היא קיימת גם בדגמים בעלי בסיס הניתן להברגה וזהה לבסיס של נורת ליבון, ולכן היא מתאימה לשמש כתחליף ישיר לנורת הליבון.
נפ"ק מוצעת בשלל דגמים, שחלקם מעוצבים בדומה לנורת הליבון (אגס, נר וכדומה) ובגון אור חם או קר. מחירה של נפ"ק יקר יותר משל נורת ליבון מקבילה, אך אורך חייה גדול פי שישה עד 15, מה שמביא לחיסכון משמעותי בחשמל. נורות פלואורסצנטיות קומפקטיות מצטיינות ביעילות אורית בתחום של 42–87 לומן/ואט ובמקדם מסירת הצבע שלהן, שהוא  CRI = 75-85.
בדרך כלל יצרני הנפ"ק מעניקים אחריות של חצי שנה עד שנה על הנורה, לכן מומלץ לשמור על חשבונית הקנייה.

 

נורות לד (LED)
המהפכה החדשה בטכנולוגיית התאורה החלה עם פיתוחו של מקור אור המכונה LED – Light Emitting Diode. מאז החל פיתוחן בשנות ה-60 של המאה הקודמת, השתמשו בהן לתאורת סימון והכוונה. כיום, בעקבות השיפורים שחלו בהן, אפשר למצוא אותן במגוון רחב של הספקים חשמליים וצבעי אור. כמו כן, בתוך כמה שנים צפוי פיתוחה לאפשר שימוש נרחב במתקני תאורה כתחליף למקורות האור המסורתיים.

הודות למאפיינים הייחודיים של הנורה – תחום צבעים נרחב, פליטת חום נמוכה יחסית, אורך חיים גדול וממדים קטנים – צפויה תאורת ה-LED להפוך לאטרקטיבית ביותר. היא משתלבת במתקנים דקורטיביים וביישומים ארכיטקטוניים, ומשמשת גם לצורכי סימון, הכוונה וכדומה. עם זאת, האטרקטיביות הרבה קצת יורדת כשמגיעים למחיר, שהוא עדיין גבוה מאמצעי התאורה האחרים.